Univerzální postup - WEBSITE X5 UNREGISTERED VERSION 13.1.4.13 - A.S. Ghost Czech Force














Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Zajímavosti > První pomoc

UNIVERZÁLNÍ POSTUP PRVNÍ POMOCI,
DÍKY KTERÉMU MŮŽEŠ ZACHRÁNIT ŽIVOT

Při kurzech první pomoci se často setkáváme s tím, že si studenti odnášejí špatné zkušenosti z předchozích kurzů, které v minulosti absolvovali. Vědí, jak poskytnout první pomoc při krvácení, popálení, tonutí, ale stěžují si, že neví, jak si stanovit priority při ošetřování. V České republice, kde je dojezd posádky záchranné služby v řádech minut, se odborná pomoc k pacientovi dostává velmi rychle.

Ale i tak se při život ohrožujících stavech počítá s pomoci laiků, kteří jsou na místě události jako první. Pokud by tito svědci pacientovi nepomohli, jsou všechny odborné přístroje a léky záchranné služby zbytečné. Nejčastějším důvodem, proč někteří pacienti umírají „na ulici“, je masivní krvácení a bezdeší (člověk nedýchá a ani mu nepracuje srdce). Z velkých cév člověk může vykrvácet v řádech desítek sekund. Mozek vydrží bez kyslíku asi 3 – 5 minut, pak jeho buňky nenávratně odumírají a již se neobnoví. Dobře zvládnutý hovor na linku 155 trvá průměrně minutu a půl. Pokud je pacient ve městě, může být doba dojezdu od začátku hovoru 5 – 7 minut, ale dle faktů zmíněných výše se však i tak jedná o velmi dlouhou dobu. Pomoc svědků na místě je tedy u těchto stavů nutná.

Tento článek nemá za úkol nahradit kurz první pomoci, ale připomenout prvních 5 bodů, které je nutné v první pomoci udělat, aby postižený jedinec dostal šanci dále žít. První pomoc není o poučkách, zdravotnickém vybavení nebo o správné diagnostice v terénu. První pomoc je o postupech (algoritmech), které by měly být drilovány tak, aby zachránce reagoval na to, co vidí. Zachránce tedy nehledá název diagnózy, nelistuje v učebnici, ale má naučený postup, podle kterého se řídí, a který jej provede tou nejtěžší částí poskytování první pomoci.

Pokud jste aplespoň 2 zachránci, dej jasný pokyn, aby druhý volal záchrannou službu snaž se zkontrolovat, že to opravdu udělal a zároveň začni poskytovat první pomoc. Co když ale budeš sám? Co uděláš jako první? Zastavíš krvácení, začneš stlačovat hrudník nebo budeš volat 155???

POSTUPUJ TAKTO:

1. PRVNÍ ROZVAHA A BEZPEČÍ
2. ZASTAV MASIVNÍ KRVÁCENÍ
3. UVOLNI DÝCHACÍ CESTY
4. ZAVOLEJ ODBORNOU POMOC
5. POKUD ČLOVĚK NEDÝCHÁ, ZAHAJ OŽIVOVÁNÍ
6. VŠE OSTATNÍ

Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky